Wednesday, 12 August 2009

Newspaper articles

Brīvā Daugava

06.08.2009


Austrālietis pārstaigā Latviju
Autors: ILZE KALNIŅA

Sestdien Jēkabpilī nakšņoja austrāliešu staigātājs Greiems Andersons. Šogad viņš Latviju šķērso kājām, sākot no Lietuvas robežas līdz Igaunijas robežai, bet pērn ceļojums bija krietni garāks. Tas sākās Pasienē pie Krievijas robežas un beidzās Bernātos pie jūras, kopā 23 dienās tika noieti ap 700 km.
Šogad Greiems ceļu 29. jūlijā sāka pie Lietuvas robežas un devās līdz Sventes ezeram. No tā līdz Munčiem pie Dvietes, tad līdz Zasai, tad — Jēkabpils un svētdien viņš jau bija Mežezerā. Tad sekos Ērgļi, Zaube, Cēsis, Kocēni, Mazsalaca un finišs plānots 8. augustā Ipiķos pie Igaunijas robežas, kopā 350 km.
Šis vīrs iet tāpēc, ka iešana viņam sagādā prieku. Ceļā viņš neizmanto transportu, stiepj līdzi ap 15 kg ekipējumu, izvēlas nomaļus, mazus lauku ceļus un orientējas pēc kartēm un kompasa, nevis globālās pozicionēšanas sistēmām. Greiems Austrālijā strādā par tiesnesi trīspakāpju tiesu sistēmā, viņa darbs ir vidējā posmā, kas pēc mūsu parauga varētu būt Melburnas apgabaltiesa. Viņš BD pastāstīja, ka darbs esot ļoti stresains. 11 gadus viņš iztiesājis gan krimināllietas, gan civillietas, bet tagad tikai civillietas. Lai attīrītu galvu, kā viņš izsakās, Greiems kājo pa Latviju. Šeit viņš nonācis, apciemojot sievas Anitas radiniekus. Anita ir Austrālijā dzimusi latviete, kuras vecāki 1950. gadā emigrēja uz šo zemi. Abi iepazinušies tiesā, kur Anita strādājusi par advokāti. Viņiem ir divas meitas. Abas līdz 4 gadu vecumam runājušas tikai latviski, jo Greiems vēlējies, lai bērnu pirmā valoda ir latviešu. Sievas dzimtenē Greiems ir septīto reizi. Pirmoreiz šurp atceļojuši 1987. gadā, kad viss šeit bijis citādi. Anita ir latviešu kopienas aktīviste, un arī Greiems darbojas līdzi, viņš runā latviski.
Jēkabpilī kājotājs jeb kā viņš nodēvēts «cauri valstīm staigātājs» (cross-country walker) nakšņoja hotelī «Citrus», bet citviet apmetas viesu namos, pie draugiem un radiniekiem. Dienā viņš vidēji noiet ap 32 km, tādējādi šī gada Latvijas šķērsošanas maršruts viņam prasīs 11 dienas.
Sestdien laika apstākļi mūspusē bija mainīgi, brīžiem lija. Greiems stāsta, ka turpina ceļu arī lietū, jo viņam ir speciāls apģērbs, lai nesamirktu. Iešanai viņš izmanto itāļu zābakus. Meža ceļos pie Zasas visas dienas garumā sestdien sastapis vien piecas automašīnas. Svētdienas rītā viņš pusastoņos uzsāka ceļu uz Mežezeru. Tie būšot vien 25 km, bet līdz Zasai pārgājiena posms bijis 42 km.
Kamēr Greiems šķērso Latviju, šogad viņa sieva ir kārtējā Eiropas latviešu kongresā, mazā meita — Mazsalacā Eiropas latviešu bērnu nometnē, bet vecākā meita studē universitātē, tāpēc viņa palikusi Austrālijā.
Kad šī gada maršrutu ceļotājs būs pabeidzis, viņš vēl pāris nedēļu uzturēsies Rīgā Mežaparkā, apmeklēs radiniekus un atpūtīsies, tad dosies ar ģimeni mājup. Nākamgada maršruts vēl top. Greiems domā, ka varētu sākt ceļu no Kolkas raga un virzīties lejup, ietverot daļu Lietuvas teritorijas, vai arī sākt ceļu no Jūrmalas un pastaigāt pa Lietuvu.
P.S. Vairāk par Greiema Andersona pārgājieniem var lasīt viņa interneta blogā.
www.walkacrosslatvia2008.blogspot.com
www.walkuplatvia2009.blogspot.com

http://www.bdaugava.lv/?kat=10&news_id=7753

..................................................................................


Jaunais Vēstnesis

Māra Grīnberga

04.08.2009

"Gribu labāk izprast Latviju, tāpēc labprāt eju kājām," tā saka austrālietis Melburnas tiesas tiesnesis Greiems Andersons (Graham Anderson), kurš šogad jau otro reizi kājām šķērso Latviju un sestdienas pēcpusdienā ienāca Jēkabpilī.
Uz jautājumu, kādēļ par ceļojuma vietu izvēlējies Latviju, Greiems atbild, ka vēlas iepazīt zemi, kur dzīvo viņa sievas Anitas Andersones radi, vecāki, kas savulaik emigrējuši uz Austrāliju. Anita Andersone ir dzimusi šajā tālajā dienvidu zemē, tomēr savu latvietību pratusi ne vien saglabāt, bet arī ieaudzināt savām meitām. Daļu latvietības no dzīvesbiedres guvis arī Greiems, kurš vairākkārt viesojies pie sievas vecākiem Pasienē, savulaik mācījies latviešu valodu, tādēļ arī itin labi runā latviski. Interesi par Latviju rosinājis arī tas, ka Austrālijā ir daudz latviešu.

Latvijā viņš pirmo reizi bijis 1987.gadā, bet pērn pirmo reizi nolēma veikt ceļojumu kājām cauri Latvijai 700 kilometru garumā no Austrumu robežas līdz Baltijas jūras piekrastei un šo pārgājienu veica 23 dienās. Šogad viņa maršruts ir no Latvijas dienvidu robežas līdz tālākajam dienvidu punktam Igaunijas pierobežā.

Pagājušotrešdien, 29.jūlijā, viņš sāka savu ceļu no Lietuvas robežas pie Navikai un, veicis 30 kilometrus, pirmo nakti pārlaida pie Sventes ezera. Otrajā dienā viņš veica attālumu no Munčiem līdz Dvietei, trešajā dienā - no Dvietes līdz Zasai, bet ceturto nakti pārlaida Jēkabpilī un agrā svētdienas rītā devās ceļā uz Mežezeru Pļaviņu apkaimē. Pirmdien viņš bija iecerējis nakšņot Ērgļos, bet otrdien aiziet līdz Zaubei. Tālāk viņa ceļš ved uz Cēsīm, pēc tam - uz Kocēniem, Mazsalacu, bet 350 kilometru garo ceļu iecerējis beigt šosestdien, 8.augustā, Igaunijas pierobežā pie Ipiķiem un Moisakula.

"Latvija ir skaista, tāpat kā Austrālija, tikai nav kalnu. Mana sieva mīl Latviju, arī mājās runājam latviski, un es par Latviju gribu uzzināt pēc iespējas vairāk. Ceļojot kājām, redzu, cik skaista ir šejienes daba, man patīk koki un putni, bet jo sevišķi tas, ka laukos ir atsaucīgi cilvēki," saka G.Andersons.

Šie divi pārgājieni nebūt nav pirmie. Līdzīgi viņš ceļojis arī 2007.gadā Austrālijas kalnainā apvidū, 38 dienās nostaigājot 680 kilometru.

Viņš ik dienu nostaigā vidēji 30 kilometrus, bet nakti atpūšas kādā viesu mājā vai viesnīcā, jo atzīst, ka ir labi pēc gara pārgājiena baudīt ērtības - mīkstu gultu un siltu ēdienu. Tādēļ mugursomā sev līdzi viņš nes tikai pašu nepieciešamāko, ērtākai iešanai izmanto Itālijā ražotus zābakus, bet lietus gadījumā izmanto jaku ar kapuci. Galvenais palīgs ceļā ir kartes un ceļveži, maršruts jau iepriekš ir rūpīgi izplānots tā, lai pēc pārgājiena varētu pagūt atpūsties un uzkrāt spēkus nākamajai dienai.

Katru ceļojuma dienu Greiems apraksta dienasgrāmatā, kur angļu valodā aprakstīts viss ceļā piedzīvotais tā, lai šīs piezīmes ar foto varētu lasīt un aplūkot arī skolēni, tādējādi labāk iepazīstot Latviju. Par ceļojuma iespaidiem G.Andersons stāstīs arī konferencē Melburnā augusta beigās.

http://www.jvestnesis.lv/modules.php?name=News&file=article&sid=960

..................................................................................

Laikraksts www.laikraksts.com
Greims galā!
Sekmīgi izpildījis pārgājienu no Lietuvas pāri visai LatvijaiFOTO Ilze Nāgela
FOTO Gunārs Nāgels
Austrālietis Greims Andersons (Graham Anderson) ir sekmīgi izpildījis pārgājienu no Latvijas vistālākā dienvidu
punkta uz Lietuvas robežas pie Navikai līdz Latvijas ziemeļu robežai netālu no Igaunijas mazākās pilsētas Meizakilas
(Mõisaküla). Laikraksta Latvietis redakcija aizbrauca no Rīgas līdz Igaunijas robežai kopā ar Greima sievu Anitu, lai
sagaidītu izturīgo staigātāju, panākdami viņu īsi pirms pašas robežas.
385 km garo pārgājienu Greims veica 11 dienās. Caurmērā katru dienu viņš nostaigāja 35 km, staigājot 7,5 stundas ar
caurmēra ātrumu 4,6 km stundā. Greims neizvēlējās īsāko ceļu, bet gan parasti izmantoja mazākas takas, lai būtu interesantāk
un drošāk. Diemžēl, Latvijas topogrāfiskās kartes nav vienmēr precīzas, un Greimam vairākkārt nācās kulties
caur pāraugušām un aizaugušām vietām, kur bija paredzēta gluda staigāšana.
Katru dienu Greims uzrakstīja emuāru mobīlā telefonā, ko pārsūtīja Jurim Beņķim Rīgā (vai Cēsīs), kurš tad to tūliņ
pārlika tīmeklī. Visu emuāru (angļu valodā) var lasīt http://www.walkuplatvia2009.blogspot.com/ , un būs iespēja noklausīties
viņa stāstījumā AL47K rīkotās šampaniešu brokastīs Hiltona viesnīcā 23. augustā Melburnā.
Pagājušā gadā Greims šķērsoja Latviju no austrumiem uz rietumiem. Par to var lasīt viņa emuārā http://walkacrosslatvia2008.blogspot.com/

No comments:

Post a Comment